Odpowiedzialna Turystyka

Lokalnie - odpowiedzialnie (Kambodża)

Azja Południowo- Wschodnia jest powszechnie znana i kojarzona z seks turystyką. Planując swoją wycieczkę do Tajlandii, Wietnamu czy Kambodży możemy być pewni, że zetkniemy się  z wszechobecną seks turystyką. Przewodniki turystyczne, strony internetowe dotyczące turystyki czy ludzie, którzy odwiedzili region Azji Południowo- Wschodniej opowiadają o nieludzkim życiu kobiet związanych z prostytucją. Jednak rozmowy na te tematy,  poza dobrym wpływem na nasze samopoczucie, niewiele zmianiają. W tym arykule, opartym na wywiadzie z Heather Nichols, mandżerką ds. komunikacji oraz PR w organizacji, przedstwiamy Dauguters od Cambodia (Córki Kambodży) - organizację która stara się zmienić życie ofiar przemysłu seksualnego w tym pięknym kraju. Córki Kambodży pracują z kobietami które zdecydowały się porzucić życie związane z prostutucją.  Wszystkm kobietom, które są gotowe na zmianę, Córki Kambodży oferują szkolenia zawodowe, różnorodne warsztaty oraz konkurencyjną pensję.


Jeśli jesteś członkiem typowej khmerskj rodziny już jako nastolatek zostaniesz zobligowany do pomocy finansowej swojej rodzinie. Większość rodzin w Kambodży żyje w skrajnej nędzy.  Ubóstwo zmusza rodziców do posyłania coraz młodszych dzieci do pracy.  Równouprawnienie jest nowym i jeszcze nieznanym terminem w Kambodży. Z tego powodu kobiety już od najmłodszych lat są dyskryminowane, a standard ich życia jest o wiele gorszy niż standard życia męskiej cześci kambodżańskiego społeczeństwa. Kobiety są sprzedawane przez swoje rodziny. Powodem sprzedaży może być ciężka sytauacja finansowa rodziców lub przedmałżeńska utrata dziewictwa, nawet jeśli jest ona skutkiem gwałtu. Sytuację, w której znajdują się kobiety po utracie dziewictwa, najlepiej obrazuje khmerskie przysłowie „Mężczyźni są jak złoto; kobiety są jak kawałek białego płótna”.  Kiedy biały materiał zostanie poplamiony nigdy już nie uda nam się go wyczyścić. Sprzedaż kobiet, będących ofiarami gwałtu, jest bardzo popularną praktyką w Kambodży. Kiedy zostają one odderwane od swojego społeczeństwa, poczucie winy oraz wstyd sprawiają, że ciężko im uwierzyć w powrót do normalnego życia. Często same dycydują się na pracę jako prostytutki do końca życia.


Kambodża, podobnie jak więszkość państw na świecie, uznaje prostutucję za nielegalną.  Pomimo to powszechnie wiadomo, że każdy KTV (karaoke bar), ogródek piwny jest tak naprawdę burdelem. „To właśnie w tych miejscach poznajemy nasze klientki”- mówi Heather.  „Ludzie korzystający z barów i klubów karaoke uważają, że kobiety w nich pracujące są ich własnością, a ostatnią rzeczą, która się im należy jest szacunek”. „Kto był założycielem i pomysłodawacą „Córek Kambodży?”- spytałam. „Ruth Elliot, brytyjska misjonarka, zaczeła odwiedzać te mroczne miejsca w roku 2007, gdzie rozmawiała z pracującymi tam dziewczynami o ich życiu. Z przeprowadzonych rozmów wywniskowała, że największym problemem dziewczyn jest brak bezpiecznego miejsca pracy. Jedyną pomocą dla nich było stworzenie nowego miejsca pracy, w którym będą się czuć bezpiecznie i będą szanowane.”- odpowiedziała Heather.


Pomysł ten zainicjował stworzenie centurm Córek Kambodży, miejsca gdzie kobiety, które zdecydowały się zmienić swoje życie, mogą zacząć wszystko od nowa. „Nasza misja to: upełnomocnienie ofiar przemocy seksualnej, poprzez naukę twardych umiejętności (zawód) oraz miękkich (pomoc socjalna oraz inne programy). Rezultatem tego będzie mozliwość podejmowania trafnych decyzji o swoim życiu oraz niezależnej przyszłosci”- wyjasnia Heather Nichols.


Pod opieką khmerskich pracowników socjalnych, małej grupy oddnaych wolontariuszy, „córki” zaczęły produkować wyroby fair- trade takie jak: ubrania, biżuterię oraz meble. Za swoją pracę otrzymują konkurencyjną pensję w wyskości 75 do 90 dolarów miesięcznie. Nowy zawód kobiety mogą wciąż rozwijać poprzez udział w kursach: krawiectwa, gotowania, kosmetyki ciała, stolarki. Swoje umiejętności mogą również rozwijać poprzez uczestnictwo w szkoleniach, np. jak być dobrym rodzicem, zarządzanie budżetem domowym, komunikacji interpersonalnej, dla ofiar przemocy domowej. Większość ze szkoleń skierowana jest również do członków rodzin pracownic. Oprócz warsztatów i szkoleń Córki Kambodży zapewniają swoim pracownikom opiekę medyczną oraz całodzienną opiekę nad dziećmi.


Organizacja wciąż się powiększa oraz rozbudowuje ofertę szkoleń. „Poczatkowo w większości  nasze produkty  były sprzedawane w gronie znajomych i przyjaciół Córek Kambodży” - opowiada menadżerka organizacji. „Obcenie sprzedajemy nasze wyroby w sklepie oraz Visitor Center, które zostało otwarte w roku 2010. Tutaj znajdą państwo również kafeterię, SPA i showroom. Goście mogą dowiedzieć się więcej o Kambodży oraz o cięzkim życiu naszych klientek lub rozkoszować się przepysznymi ciastkami upieczonymi przez nasze córki” - zaprasza Heather.


W roku 2010 Córki Kambodży rozpoczeły nowy, jak same mówią, najtrudniejszy projekt: Synowie Kambodży, pierwszy program w kraju pomagający transseksualnym mężczyznom (‘Ladyboys’) zmienić ich dotychczasowe życie. Ladyboys są najbardziej dyskryminowaną grupą społeczną w Kambodży, niektórzy twierdzą nawet, że są oni wykluczeni ze społeczeństwa.Fakt ten sprawia, że bardzo rzadko żyją i pracują poza przemysłem seksualnym. Córki Kambodży zapewniają swoim „synom” takie same warunki jak kobietom dla nich pracujących. Z powodu ciągłej dyskryminacji transseksualnym mężczyznom bardzo cieżko jest przestrzegać panujących w organizacji zasad.


Kiedy planujemy wizytę w Phnom Penh warto zatrzymać się w Visitor Center i posłuchać historii kobiet w nim pracujących. Centrum ozdobione jest fotografiami wykonanymi przez Córki Kambodży, dzięki którym z łątwością możemy sobie wyobrazić, jak wygląda ich życie. Visitor Center to dobre miejsce do ukrycia się przed prażącym słońcem lub chłodnym deszczem w Phnom Penh. To miejsce, gdzie nie tylko, dowiemy się więcej na temat życia kobiet pracujących dla przemysłu seksualnego, ale również miejsce, gdzie żeńska część klienteli, może skorzystać z bardzo profesjanalnych zabiegów kosmetycznych. W sklepie Córek Kambodży można nabyć wyroby przez nie wykonane bezpośrednio je wspierając.


Córki Kambodży rozwijają swoją organizację z nadzieją na niezależność finansową. Pomoc ze strony odwiedzających centrum jest niezbędna. Córki Kambodży są organizacją chrześcijańską, dlatego swoich sympatyków proszą równiez o wspólną modliwę w intencji organizacji oraz o pomoc w dążeniu do wyznaczonych celów. Jeśli po wizycie gość zdcyduje się na aktywną pomoc, organizacja zapewnia możliwość finansowania pensji jednej z pracownic. Głównym celem Córek Kambodży jest zmiana pracy i stylu życia byłych pracownic przemysłu turystycznego, dlatego pieniądze będą zawsze pełniły kluczową rolę w tej zmianie. Sponsorowanie wynagrodzenia oznacza lepszą przyszłość wolną od niebezpieczeństw i przepełnioną szacunkiem.


Teskt powstał na podstawie wywiadu z Heather Nichols, która pełni funkcję menadżera w organizacji. Więcej informacji o Córkach Kambodży mozemy znaleźć na stronie organizacji: http://www.daughtersofcambodia.org/

 

autorka: Agnieszka Podzielińska